جاوا اسکریپت چیست؟

کاربرد جاوا اسکریپت و بررسی فریمورک های آن

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/05/30

زمان خواندن

6 دقیقه

پیمان احمدی هستم موسس سایت تیک پارس،در زمینه طراحی و برنامه نویسی سایت و اپلیکیشن فعالیت دارم

جدیدترین مقاله سایت

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/05/30

زمان خواندن

6 دقیقه

جاوا اسکریپت چیست؟

آشنایی با زبان طراحی سایت جاوا اسکریپت

دوره آموزشی جاوا اسکریپت از صفر تا صد کلیک کنید 


جاوا اسکریپت یکی از زبان های برنامه نویسی است که در طراحی سایت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان شیء گرا بوده و به علت اینکه هم سمت سرور و هم سمت کاربر مورد استفاده قرار می گیرد و تعامل خوبی نیز بین این دو سمت ایجاد می نماید.
جاوا اسکریپت در کنار اچ تی ام ال و سی سی اس که ظاهر سایت را ایجاد می کنند قرار می گیرد و عملکرد را کنترل می نمایید و صفحه های استاتیک را تبدیل به صفحه های داینامیک و تعاملی می نمایید.
NetScape شرکتی است که این زبان برنامه نویسی مبتنی بر وب و اچ تی ام ال را تولید نموده و گسترش داده است.
ویژگی های زبان طراحی سایت جاوا اسکریپت
جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی بر پایه وب است که در نرم افزار های فراتر از وب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
این زبان برنامه نویسی در طراحی سایت برای ایجاد تعامل بین کاربران و سایت مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت که محدودیتی برای انجام هیچ کاری در هنگام استفاده از این زبان برنامه نویسی نخواهید داشت.در طراحی سایت از جاوا اسکریپت برای ، ایجاده دکمه نمایش بیشتر یا کمتر ، ایجاد اسلایدر تصویر ، زوم کردن بر روی تصویر ، ایجاد پاپ آپ ، ساخت انیمیشن تحت وب و ... استفاده می شود.


جاوا اسکریپت چیست ؟


JavaScript یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری است تا کد های HTML را پویا و انعطاف پذیر کند. این زبان به علت اینکه توسط کاربر عملکرد ها را اجرا می کند فشار کمتری به سرور ها وارد می کند.
همچنین همانطوری که در بالا اشاره کردیم جاوا اسکریپت باعث ایجاد پویایی شده که صفحات داینامیک را ایجاد می کند.
براندن آیچ این زبان برنامه نویسی را در سال 1995 یعنی حدود 26 سال قبل برای شرکت نت اسکیپ در مدت کوتاهی نوشت اما تا کنون در حال گسترش می باشد.
قبل از ظهور زبان های اسکریپتی مانند JavaScript ، وب سایت ها به صورت استاتیکی بودند و از ویژگی های داینامیکی و انیمیشنی بی بهره بودند. بسیاری از ویژگی هایی که امروز در سایت های مشاهده می کنیم زبان های برنامه نویسی اسکریپتی بوجود آورده اند.


اسکریپت نویسی


یکی از مهم ترین کاربرد های جاوا اسکریپت ، امکان اسکریپت نویسی آن است ، زبان های برنامه نویسی دیگری که از جاوا اسکریپت استفاده می کنند و با ساده سازی آن امکان نوشتن اسکریپت های سنگین و جذابی همچون بازی های آنلای تحت وب را می دهد.
نکته قابل توجه این است که انواع اسکریپت های سایت ساز از جاوا اسکریپت برای پیاده سازی برنامه خود استفاده نموده اند.


جاوا اسکریپت برای دریافت اطلاعات کاربران


یکی از بهترین کاربرد هایی که از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به صاحبان سایت ارائه می دهد امکان جمع آوری اطلاعات کاربران می باشد.
برخی از ابزار های جذابی مانند آنالیتیس گوگل ، هات جر ، هیت مپ و ... وجود دارند که اطلاعات از رفتار های کاربران را به صورت کامل در اختیار صاحبان سایت قرار می دهد تا با استفاده از این داده ها بتوانند خدمات بهتری را به کاربران ارائه دهند.

معرفی فریم ورک های جاوا اسکریپت


چندین فریم ورک مختلف برای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت وجود دارد که در زیر بهترین آن ها را معرفی می کنیم.


فریم ورک انگولار جی اس


این فریم ورک یکی از محصولات Google است که می توان آن را پدر سایر بنیادهای جاوا اسکریپت نامید. این بنیاد در سال 2009 منتشر شد و تحت مجوز MIT به عنوان یک فضای باز در دسترس عموم قرار دارد. از آن زمان ، رشد این بنیاد بیش از حد انتظار بوده است. پلت فرم Angular.js اکنون یک جامعه بزرگ رمزگذار دارد و وب سایت ها از این چارچوب برای ساختن صفحات فرود بهتر استفاده می کنند.


فریم ورک ری اک جی اس React.js


فریم ورک React.js در سال 2013 به عنوان یک فریم ورک اپن سورس توسط تیم BSD روانه بازار شد و با گسترش فراوان توانست در بین فریم ورک های این زبان برنامه نویسی معروف شود.
کتابخانه هایی که در این فریم ورک ساخته شده است امکان استفاده آسان و راحت را به کاربرانش داده است و به همین دلایل جزو فراگیر ترین فریم ورک های زبان طراحی سایت جاوا اسکریپت می باشد.

 

نظرات کاربران


برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید