لینوکس بهتر است یا ویندوز

کدام یک از این دو سیستم عامل به دیگری برتری دارد؟

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/05/27

زمان خواندن

6 دقیقه

پیمان احمدی هستم موسس سایت تیک پارس،در زمینه طراحی و برنامه نویسی سایت و اپلیکیشن فعالیت دارم

جدیدترین مقاله سایت

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/05/27

زمان خواندن

6 دقیقه

لینوکس بهتر است یا ویندوز

لینوکس بهتر است یا ویندوز؟

از آنجا که این دو سیستم چند عملکردی هستند و می توانند کارهای زیادی را انجام دهند، واگر از شما بخواهند که بین  لینوکس  و ویندوز یکی را انتخاب نمایید،  ممکن است یک بحث بی پایان آغاز شود. سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل رومیزی(دسکتاپ) است و در این زمینه بسیار محبوب است.

بهترین سیستم عامل کدام است؟

لینوکس هزاران فاکتور مهم دارد که می تواند بهتر از سیستم عامل ویندوز باشد. لینوکس یک هسته است و با ادغام بسیاری از محیط های نرم افزار و اسکریپت توزیع ایجاد می کند.

امروزه صدها توزیع لینوکس وجود دارد که هر کدام می توانند با سیستم عامل های دیگر (از جمله ویندوز) رقابت کنند. در ادامه این مقاله ، در مورد انتخاب بهترین سیستم عامل به برخی از موارد ضروری خواهیم پرداخت

مبانی سیستم عامل

لینوکس ویژگی خاصی دارد که مختص یک شرکت خاص نیست. هسته لینوکس پایه و اساس سیستم عامل است و توسط بسیاری از داوطلبان در سراسر جهان پشتیبانی می شود. اکثر مردم توزیع لینوکس را به عنوان سیستم عامل لینوکس می دانند ، زیرا بیش از 100 توزیع لینوکس وجود دارد و هر یک ویژگی های خاص خود را دارد ، به عنوان مثال ، دسک تاپ ، نرم افزار ، سخت افزار و سایر توزیع ها.. ذکر شده

حال ، اگر بخواهیم در مورد سیستم عامل ویندوز صحبت کنیم ، فقط یک شرکت تولید و پشتیبانی ویندوز وجود دارد. این شرکت مایکروسافت(Microsoft) نام دارد و مسئولیت توسعه و نگهداری سیستم عامل ویندوز را بر عهده دارد. هسته ، محیط دسک تاپ و بسیاری از نرم افزارهای ویندوز ارائه شده به شما مفید بوده است یا نه

پایداری سیستم عامل

سیستم عامل های  ویندوز خیلی سبک نیستند و آنقدر آسیب پذیر هستند که اگر سیستم شما به خوبی نگهداری نشود، می توانید آن را از دست بدهید. در مقابل ، سیستم لینوکس بسیار سریعتر عمل میکند و به منابع سیستم زیادی احتیاج ندارد و این ویژگی به لینوکس اجازه می دهد تا از طریق سخت افزار قدیمی اجرا شود.

پشتیبانی از  سخت افزارها

سیستم عامل ویندوز برای عملکرد بهینه به تنظیمات پیکربندی بالایی نیاز دارد. اما اگر دسکتاپ یا لپ تاپ قدیمی تری با سخت افزار ضعیف تر دارید ، می توانید با نصب یک توزیع سبک لینوکس مانند سیستم عامل Lubuntu یا Peppermint به راحتی از آن استفاده کنید.

  

اما در مورد ویندوز ، با ناسازگاری سخت افزاری ، عدم پشتیبانی از نرم افزار و موارد دیگر روبرو خواهید شد. اما برای رایانه های شخصی جدید ، لینوکس اینگونه نمی باشد و کاملاً سازگار بوده و بالاترین عملکرد را دارد.

  

سیستم عامل کاربر پسند

از ویندوز بعنوان بهترین سیستم عامل برای کاربران تازه کار نام برده می شود ، اما لینوکس هم برای کاربران مبتدی و هم برای کاربران پیشرفته مناسب است. ویندوز به احتمال زیاد کاربرپسندتر خواهد بود زیرا اولین سیستم عاملی بود که از ابتدا با آن آشنا شده اید.

بنابراین احتمالاً تغییر سیستم عامل برای شما دشوار خواهد بود و مطمئناً افرادی هستند که هرگز نام لینوکس را نشنیده اند. با این حال ، ما توصیه می کنیم که یک بار توزیع لینوکسی مانند اوبونتو را نصب و آزمایش کنید.

نرم افزار باز

لینوکس همواره از شعار Open Source یا آزادی نرم افزار  استفاده می کند. یعنی نرم افزار های  مورد استفاده بدون هیچ هزینه ای بارگیری می شود، در حالی که بیشتر نرم افزارهای مورد استفاده در ویندوز و سایر سیستم عامل ها باید با هزینه ای بارگیری شوند.

امنیت و حریم شخصی

امنیت و حریم خصوصی یکی از مهمترین و ضروری ترین عناصر برای هر سیستم عامل است. در نتیجه ، سیستم عامل های ایمن محبوبیت  بسیاری در بین کاربران و متخصصان فناوری اطلاعات دارد.  از آنجایی که سیستم عامل لینوکس اجازه نمی دهد تا کاربر به پرونده های سیستمی دسترسی داشته باشد، بنابراین تهدیدها به هسته اصلی سیستم لینوکس نمی رسند. با این حال ، در ویندوز ، بدافزار و ویروس ها می توانند به راحتی به پرونده های سیستم دسترسی پیدا کنند و خسارات زیادی وارد کنند.

از آنجا که هسته لینوکس منبع باز است، بنابراین به دلیل درگیر شدن جامعه بزرگی از متخصصان و برنامه نویسان ، به طور منظم اشکالات را اسکن کرده و آنها را برطرف می کنند. علاوه بر این ، در لینوکس ویروس های منتشر شده بسیار کم بوده، در حالی که ویندوز دارای تعداد زیادی ویروس مخرب است ، به همین دلیل پس از نصب ویندوز ، ابتدا به یک آنتی ویروس خوب نیاز دارید که باید هزینه آن را پرداخت کنید.

نظرات کاربران


mohamad

mohamad

عالی بود


پیمان احمدی

پیمان احمدی

ممنون از توجهتون


برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید