چگونه یک برنامه نویس شویم؟

گام به گام برنامه نویس شدن در سال ۲۰۲۳

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/10/20

زمان خواندن

12 دقیقه

پیمان احمدی هستم موسس سایت تیک پارس،در زمینه طراحی و برنامه نویسی سایت و اپلیکیشن فعالیت دارم

جدیدترین مقاله سایت

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/10/20

زمان خواندن

12 دقیقه

چگونه یک برنامه نویس شویم؟

 برنامه نویسان، به یک معنا، معماران دیجیتال هستند که حرفه خود را وقف طراحی ویژگی ها و قابلیت های فنی می کنند که همه ما بدیهی می دانیم.  این یک حرفه فوق العاده است، و اگر تا به حال متوجه شده اید که به چرخ دنده های پشت ماشین نه چندان استعاری اینترنت فکر می کنید، احتمالاً از خود پرسیده اید که چگونه یک برنامه نویس شوید.در ادامه ی این مقاله در مورد چطور به یک برنامه نویس موفق تبدیل شوم خواهیم پرداخت

 تمام کارهایی را که تا کنون آنلاین انجام داده اید در نظر بگیرید.  اگر شما هم مانند بسیاری از افراد آگاه به فناوری هستید، احتمالاً ایمیل خود را بررسی کرده اید، در فید رسانه های اجتماعی خود پیمایش کرده اید و تعدادی از وب سایت های مورد علاقه خود را مرور کرده اید - شاید حتی قبل از صبحانه.  اما آیا تا به حال به کارهایی که وارد پلتفرم های مجازی که هر روز از آنها بازدید می کنید فکر کرده اید؟

 باور کنید یا نه، هر یک از وب سایت ها، برنامه ها و بازی هایی که در چند ثانیه ورق می زنید، نتیجه ساعت ها کار برنامه نویسی است.

 برنامه نویسی یک مسیر شغلی فوق العاده با پتانسیل زیادی برای رشد است، به خصوص که بسیاری از زندگی ما اکنون آنلاین است.  اداره آمار کار گزارش می‌دهد که این حرفه بین سال‌های 2018 تا 2028 به میزان 13 درصد رشد می‌کند - بیش از دو برابر میانگین نرخ رشد مورد انتظار برای همه مشاغل دیگر.

 با توجه به Payscale، اکثر برنامه نویسان از موفقیت خود احساس خوشحالی می کنند، به مهارت های خود اطمینان دارند و در مورد آینده مالی خود مطمئن هستند.  این حرفه برای رضایت از رتبه 4.5 (از 5) برخوردار است.

به این که یک برنامه نویس هستم افتخار میکنم

 یکی از دلایلی که برنامه نویسان به شغل خود چنین افتخار می کنند این است که آنها - حداقل تا حدی - مسئول شکل دادن به ساختارهایی هستند که در دنیای مدرن برای برقراری ارتباط و تعامل با جوامع خود استفاده می کنند.

 همانطور که کارشناس طراحی وب، Jo Jung زمانی موضوع را برای The Conversation بیان کرد، «همانطور که سبک معماری یک ساختمان نشان دهنده جامعه ای است که از آن سرچشمه می گیرد، تکامل طراحی وب نیز منعکس کننده مدها، باورها و فناوری های در حال تغییر آن زمان است.  ”

 شاید شما نیز بخواهید بخشی از آن توسعه حیاتی «معماری» باشید.  اگر چنین است، اجازه دهید در مورد مراحل مربوط به برنامه نویس شدن صحبت کنیم:

 تصمیم بگیرید که به کدام صنعت علاقه دارید

  •  زبان هایی را که باید یاد بگیرید شناسایی کنید
  •  شروع به یادگیری در کالج، در بوت کمپ یا مستقل کنید
  •  پروژه های خود را شروع کنید
  •  شروع به جستجوی شغل کنید

 1. تصمیم بگیرید که به کدام صنعت علاقه دارید

 هنگامی که به نحوه برنامه نویس شدن فکر می کنید، اولین قدم شما باید تعیین یک جهت کلی برای مسیر شغلی خود باشد.  به این فکر کنید که چرا می خواهید کدنویس شوید - کجا می خواهید بروید؟  چه کاری می خواهید انجام دهید یا به چه چیزی برسید؟

 در حالی که افراد عادی ممکن است برنامه نویسی را بیشتر با فناوری مرتبط کنند، مشاغل تقریباً در هر صنعتی وجود دارد.  مشاغل در هر بخش به توسعه دهندگان و برنامه نویسان وب نیاز دارند.  یک کدنویس با استعداد می تواند شروع خود را در هر زمینه ای از هوش مصنوعی و امنیت سایبری گرفته تا خدمات اجتماعی، مراقبت های بهداشتی، خدمات مالی و حتی کشاورزی پیدا کند.

 در سال 2018، محققان MyPlan ارقام اشتغال برای صنایع برتر که برنامه‌نویسان را استخدام می‌کردند را تجزیه و تحلیل کردند و پراکندگی شگفت‌انگیز در بخش‌ها را نشان دادند.

 در حالی که 111540 برنامه نویس مستقیماً در خدمات علمی، فنی و حرفه ای مشغول به کار هستند، تعداد ناچیز 28450 در زمینه اطلاعات کار می کنند.  16070 نفر دیگر در امور مالی و بیمه، 12710 نفر در بخش تولید و 10600 نفر در مدیریت دولتی نقش دارند.  انتظار می رود همه این اعداد در دهه آینده رشد کنند.

 

 نیازی به گفتن نیست که برنامه نویسان مشتاق گزینه های شغلی دارند.  خوب است وقتی شروع به فکر کردن برای برنامه نویس شدن می کنید یک ایده کلی از صنعت مورد نظر خود داشته باشید - اگرچه نباید در یک چشم انداز محدود احساس کنید!  مهارت هایی که توسعه می دهید در بخش های مختلف قابل انتقال خواهند بود.

 2. زبان هایی را که باید یاد بگیرید شناسایی کنید

 با این گفته، شاید بهتر باشد به این موضوع توجه کنید که آیا به برنامه‌نویسی در قسمت جلویی یا پشتی آن علاقه دارید.  در حالی که بسیاری از مهارت‌های یکسان زیربنای هر دو هستند، هر دسته تمرکز خاص خود را دارد و به مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیاز دارد.

 کسانی که در زمینه توسعه پیشانی کار می‌کنند، در درجه اول به بخشی از وب‌سایت که کاربران با آن تعامل دارند، توجه دارند.  توسعه دهندگان فرانت اند ظاهر بصری سایت را تعیین می کنند، رفتار آن را هدایت می کنند و با محتوا و ساختار آن سروکار دارند.  وظیفه آنها به حداکثر رساندن کارایی، سودمندی، عملکرد و پاسخگویی برای اطمینان از دسترسی به همه کاربران است.

 همانطور که از نام آن انتظار می رود، توسعه دهندگان بک اند، در پشت صحنه کار می کنند تا به سمت سرور برنامه نویسی بپردازند.  این توسعه‌دهندگان با کتابخانه‌ها، اجزای سیستم و ساختارهای داده‌ای سروکار دارند که کاربران هرگز به‌صورت مستقیم آن‌ها را نمی‌بینند و اطمینان می‌دهند که یک برنامه به همان اندازه که یک توسعه‌دهنده جلویی آن را به‌نظر می‌رساند، عمل می‌کند.

 تعیین تمرکز به شما کمک می‌کند بفهمید کدام زبان‌ها و برنامه‌ها را در طول آموزش اولویت‌بندی کنید.  در این بخش، ما بر روی مجموعه‌ای از مهارت‌ها تمرکز خواهیم کرد که شامل زبان‌های مربوط به کدنویس‌هایی می‌شود که در قسمت جلویی و پشتی توسعه کار می‌کنند.

  •  HTML، CSS، جاوا اسکریپت

 در حالی که زبان‌های بی‌شماری در دسترس برنامه‌نویسان مشتاق وجود دارد، همه باید حداقل یک درک اولیه از قسمت جلویی trifecta داشته باشند: HTML، CSS، و جاوا اسکریپت.  این سه فناوری چارچوب‌هایی را ایجاد می‌کنند که تقریباً همه وب‌سایت‌ها از آن برای تعریف تجربه‌ای برای کاربران خود استفاده می‌کنند و بنابراین برای حرفه برنامه‌نویسی آینده شما حیاتی هستند، به‌ویژه برای کسانی که به دنبال تبدیل شدن به توسعه‌دهندگان وب هستند.

 HTML یا زبان نشانه گذاری HyperText اساساً چارچوبی برای هر وب سایتی است که امروز بازدید می کنید.  کد HTML ساختار سایت را از طریق «برچسب‌ها» ارائه می‌کند که عناصر ضروری یک صفحه وب، از متن گرفته تا پیوندها به تصاویر و موارد دیگر را تعریف می‌کند.

 با این حال، هنگام گشت و گذار در وب، سایت هایی را خواهید یافت که به طور چشمگیری با یکدیگر متفاوت هستند.  بخش اعظم جادوی طراحی وب از طریق CSS (برگ‌نگارهای سبک آبشاری) امکان‌پذیر است.  CSS سبک‌هایی را برای یک وب‌سایت تعریف و اعمال می‌کند و تعیین می‌کند که تقریباً هر جنبه از یک سایت برای بیننده چگونه ظاهر می‌شود.

 در نهایت، جاوا اسکریپت، یک زبان زمان اجرا، به عنوان نیروی محرکه وب سایت های تعاملی تر عمل می کند.  هنگامی که یک صفحه را بارگذاری می کنید، جاوا اسکریپت را نیز بارگیری می کنید.  این اسکریپت در حال اجرا به کاربران اجازه می دهد تصمیم بگیرند و اقداماتی را در سایت انجام دهند، مانند جستجوی نقشه یا قرار ملاقات.  جاوا اسکریپت همچنین به شما امکان می دهد با تسهیل به روز رسانی های مداوم و تعامل پویا با بازدیدکنندگان، یک وب سایت جذاب ایجاد کنید.

 بوت استرپ

 Bootstrap یک چارچوب توسعه متن‌باز و پرکاربرد برای برنامه‌نویسی جلویی است که به برنامه‌نویسان کمک می‌کند وب‌سایت‌ها و برنامه‌های واکنش‌گرا را توسعه دهند.  این به ویژه برای توسعه برنامه های تلفن همراه و سایت های تلفن همراه مفید است - یک جنبه بسیار مهم برنامه نویسی وب، با توجه به اینکه افراد بیشتری از همیشه از طریق تلفن همراه خود به وب دسترسی دارند.

 Node.js/Express.js

 Node.js یک محیط منبع باز قابل دسترسی است که چارچوبی برای ایجاد مجموعه ای از برنامه های کاربردی سمت سرور با استفاده از جاوا اسکریپت در اختیار برنامه نویسان قرار می دهد.  Node.js برای استفاده در سرور و نه در مرورگر طراحی شده است، اما از جاوا اسکریپت معمولی استفاده می کند، که امکان جابجایی نرم تر به جلو و عقب بین ابزارهای جلو و عقب را فراهم می کند.

 در همین راستا، Express.js محبوب ترین چارچوب وب برای Node است.  این به برنامه نویسان اجازه می دهد تا تنظیمات برنامه های کاربردی وب را مدیریت کنند و درخواست های داده را پردازش کنند، با طیف گسترده ای از کتابخانه ها برای رسیدگی به نیازهای مختلف وب سایت ها یا برنامه های تعاملی.

 جاوا

 علیرغم شباهت هایی که بین نام آنها وجود دارد، جاوای back end-centric به طور قابل توجهی با جاوا اسکریپت متمرکز بر جلو تفاوت دارد.  جاوا یک زبان برنامه نویسی تمام عیار و شی گرا با طیف گسترده ای از برنامه ها است.  جاوا می‌تواند برنامه‌های مستقل ایجاد کند، در حالی که جاوا اسکریپت معمولاً باید در یک صفحه HTML کار کند.  جاوا همچنین اغلب برای توسعه اپلیکیشن موبایل استفاده می شود.

 هر دو زبان، با این حال، نقش اساسی در توسعه سیستم عامل های دیجیتال کاربردی و بصری کاربر دارند.

 Git

 Git یک سیستم برای کنترل نسخه، یک پروژه منبع باز است که بسیاری از پروژه های نرم افزاری دیگر - از جمله بسیاری از شناخته شده ترین برنامه ها و چارچوب های منبع باز - برای ردیابی تغییرات و اجازه مشارکت صدها یا حتی هزاران نفر از همکاران به آن تکیه می کنند.  در شکل دادن به پروژه های مهم

 بدون نرم افزار کنترل نسخه مانند Git، برنامه نویسانی که روی یک پروژه مشترک کار می کنند ممکن است به طور تصادفی روی کار یکدیگر ذخیره کنند و ویرایش های مهم را بازنویسی کنند.

 SQL

 SQL یا زبان پرس و جو ساختاریافته، به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا پایگاه داده های اطلاعات را مدیریت و ویرایش کنند.  بیشتر وب برای تسهیل تعامل و دسترسی سریع به حجم وسیعی از داده ها به پایگاه های داده گسترده متکی است.  SQL یکی از رایج ترین زبان ها برای مدیریت پایگاه داده است و بسیاری از وب سایت ها از نسخه های برند SQL مانند MySQL برای مدیریت داده ها استفاده می کنند.

 حتی اگر قصد ندارید به طور گسترده با پایگاه های داده کار کنید، از ایجاد یک پایگاه دانش قوی در SQL سود خواهید برد.

 3. شروع به یادگیری در کالج، در بوت کمپ یا مستقل کنید

 راه‌های بی‌شماری برای برنامه‌نویسان مشتاق وجود دارد تا مهارت‌هایی را که برای رقابت حرفه‌ای و یافتن شغل عالی نیاز دارند، به دست آورند.  روشی که انتخاب می کنید به موقعیت شما و منابعی که در دست دارید بستگی دارد.

 ممکن است لازم باشد در نظر بگیرید که چقدر زمان برای یادگیری مهارت های برنامه نویسی دارید.  اگر به تازگی حرفه خود را شروع کرده اید و مقداری پول پس انداز کرده اید، ممکن است تحصیل تمام وقت را انتخاب کنید تا سریعتر وارد حرفه جدید خود شوید - اما اگر تعهدات بیرونی دارید یا به درآمدی نیاز دارید که یک شغل تمام وقت فراهم می کند،  دوره تحصیلی پاره وقت ممکن است برای شما بهترین باشد.

 طیف گسترده ای از فرصت های نیمه وقت و تمام وقت، حضوری و از راه دور در دسترس برنامه نویسان مشتاق است.  زمانی که مسیر خود را ترسیم می کنید، جدول زمانی خود را در ذهن داشته باشید و گزینه های زیر را بررسی کنید تا روش یادگیری متناسب با نیازهای خود را انتخاب کنید.

 دانشکده

 یکی از راه های یادگیری برنامه نویس شدن این است که یک مدرک دانشگاهی چهار ساله در رشته علوم کامپیوتر دنبال کنید.  تنها در سال ۲۰۱۹، کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی ۷۹۵۹۸ مدرک لیسانس در علوم کامپیوتر و اطلاعات اعطا کردند.

 گزارش‌های اخیر نیویورک تایمز نشان می‌دهد که افزایش علاقه به STEM (علم، فناوری، مهندسی، و ریاضیات) باعث هجوم گسترده دانشجویان به علوم کامپیوتر و رشته‌های مرتبط شده است.  مهم است که به یاد داشته باشید که اگرچه برنامه‌نویسی کامپیوتر و رشته‌های علوم کامپیوتر شبیه هم هستند، اما متفاوت هستند.

 همانطور که هیئت کالج این دو را متمایز می‌کند: «اگر می‌خواهید بیشتر روی تئوری و طراحی سیستم‌های رایانه‌ای تمرکز کنید، رشته‌ای در علوم رایانه در نظر بگیرید.  اما اگر می‌خواهید مستقیماً در یادگیری زبان‌های کامپیوتری مانند C++ و جاوا که سیستم‌عامل‌ها، شبکه‌ها و نرم‌افزارها را اجرا می‌کنند غوطه‌ور شوید، [برنامه‌نویسی کامپیوتر] می‌تواند برای شما مهم باشد.»

 همه کالج ها و دانشگاه ها هر دو مسیر تحصیلی را ارائه نمی دهند، بنابراین بررسی پیشنهادات برای تعیین اینکه آیا یک دوره تحصیلی خاص برای شما مناسب است بسیار مهم است.  مطمئناً می‌توانید با مدرک علوم کامپیوتر برنامه‌نویس شوید – با این حال، ممکن است قبل از اینکه بتوانید به زمین بپیوندید، ممکن است نیاز به آموزش عملی بیشتری داشته باشید.

 در بیشتر موارد، این گزینه آموزشی برای کسانی که هنوز یک برنامه کارشناسی را تکمیل نکرده اند و زمان و منابع لازم برای پایان دوره چهار ساله را دارند، بهترین است.

 بوت کمپ

 برای کسانی که در حال حاضر مدرک لیسانس دارند، یا دارای وظایف رقابتی کاری و خانوادگی هستند، بوت کمپ ها تجربه یادگیری انعطاف پذیری را با قیمت مناسب ارائه می دهند.  شما معمولاً یک برنامه مطالعه خاص، مانند توسعه کامل پشته یا علم داده را انتخاب می‌کنید، و عمیقاً در یک برنامه درسی آموزشی هدایت‌شده که بر مهارت‌ها و ابزارهای برنامه‌نویسی عملی تمرکز دارد، فرو می‌روید.

 افراد می توانند یک بوت کمپ تمام وقت را در کمتر از سه یا چهار ماه تکمیل کنند، اگرچه برخی از بوت کمپ ها تا یک سال اجرا می شوند.  در نتیجه این چرخش سریع، بوت کمپ‌ها به روشی فزاینده محبوب برای ورود به این حوزه تبدیل شده‌اند.  در سال 2020، گزارش بازار CareerKarma اشاره کرد که بازار بوت کمپ کدنویسی 4.38 درصد در سال 2019 رشد کرد و 33959 فارغ التحصیل تولید کرد.

 

 بوت کمپ ها برای کسانی که می خواهند آموزش رسمی و هدایت شده ای داشته باشند که دانش لازم برای ایجاد یک حرفه برنامه نویسی را در یک دوره نسبتاً کوتاه فراهم می کند بسیار مناسب است.  این روش یادگیری همچنین می‌تواند گزینه‌ای عالی برای کسانی باشد که به دنبال یک محور شغلی هستند یا کسانی که می‌خواهند به سرعت در بازار کار فناوری مهارت پیدا کنند و رقابت کنند.

 آیا می خواهید تحقیقات خود را در بوت کمپ آغاز کنید؟  برای اینکه بدانید چه چیزی می‌توانید بیاموزید، کمپ راه‌اندازی کدنویسی ما را بررسی کنید.

 بسترهای آموزشی مستقل

 اگر زمان لازم برای شروع یک برنامه رسمی را ندارید و می خواهید به تنهایی بیشتر در مورد برنامه نویسی بیاموزید، برنامه های یادگیری مستقل می توانند به شما این امکان را بدهند که مسیر خود را به سمت حرفه ای در توسعه وب انتخاب کنید.  ابزارهای آنلاین بی‌شماری وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تقویت مهارت‌های برنامه‌نویسی خود استفاده کنید، مانند آموزش، کتاب، فیلم، و پروژه‌های کدنویسی.

 اگر به یک رویکرد خودگردان علاقه مند هستید، ممکن است بخواهید دوره های آنلاین رایگان یا ارزانی را نیز بررسی کنید که به شما امکان می دهد سرعت و پیشرفت خود را به تنهایی از طریق مطالب تنظیم کنید.  به طور کلی، اینها شامل تعامل کمی با مربی است، اما اطلاعات قابل اعتماد و دقیقی را برای کمک به یادگیری شما ارائه می دهد.

 یادگیری آنلاین خودراهبر دارای مزایا و معایبی است.  از یک طرف، شما می توانید حل مسئله را یاد بگیرید که یک مهارت ابزاری در برنامه نویسی است.  با یادگیری مهارت های تحقیق، می توانید کد خود را اصلاح کنید و مشکلات را در لحظه حل کنید.

 از سوی دیگر، هر مسیر یادگیری خودراهبری مستلزم نظم، تعهد و زمان زیادی است.  از آنجایی که شما فقط در قبال خودتان پاسخگو هستید، باید زمانی را کنار بگذارید و تحقیق کنید تا خودتان پیشرفت کنید.  قبل از اینکه به این مسیر متعهد شوید، ترجیحات یادگیری و توانایی خودانگیختگی خود را در نظر بگیرید!

 4. پروژه های خود را شروع کنید

 صرف نظر از مسیر آموزشی که انتخاب می‌کنید، شروع پروژه‌های برنامه‌نویسی خود راهی عالی برای کسب تجربه و توسعه مهارت‌هایتان است.  شما می توانید در هنگام درخواست شغل از این پروژه ها استناد کنید و شرکت در طرح های برنامه نویسی در مقیاس بزرگ به شما قدرت می دهد تا ارتباطات صنعتی ارزشمندی ایجاد کنید.

 با نوشتن کد خود و انتشار آن، می توانید دانش تئوری را که در یک دوره آموزشی، در بوت کمپ یا در دانشگاه یاد می گیرید استفاده کنید و آن را به یک برنامه کاربردی تبدیل کنید.  ممکن است اکنون متوجه آن نباشید، اما مجموعه‌ای از پروژه‌های موفق، مهارت‌های شما را واضح‌تر از هر CV با فرمت مناسبی به کارفرمایان نشان می‌دهد.

 کار بر روی پروژه ها به ویژه برای یادگیرندگان خودراهبر بسیار مهم است، با توجه به اینکه آنها ممکن است به اندازه دانشجویان کالج و بوت کمپ فرصت های زیادی برای ایجاد پروژه در کلاس نداشته باشند.

 برخی از گزینه ها عبارتند از:

 ساختن وب سایت خود

 توسعه یک اپلیکیشن موبایل ساده، مانند اپلیکیشن آب و هوا

 یکی از برنامه های مورد علاقه خود را با ارتقاء و اصلاحات مورد نظر خود بازسازی کنید.

 5. شروع به جستجوی شغل کنید.

 مراحل راه اندازی حرفه برنامه نویسی شما مشابه مراحل دیگر در زمینه هاست.  باید یک رزومه ایجاد کنید، مراجع حرفه‌ای خود را جمع‌آوری کنید، و یک نمونه کار در دسترس عموم جمع آوری کنید.  شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای برنامه نویسی جمعی نیز می تواند به شما در توسعه ارتباطات و شناخت بهتر صنعت کمک کند.

 همه موارد فوق می تواند به شما در به دست آوردن سرنخ، یافتن شغل و ارائه یک برنامه عالی کمک کند.  شما باید مهارت های مصاحبه خود را تمرین کنید و خود را به خوبی معرفی کنید - اما به یاد داشته باشید که مصاحبه های شغلی برنامه نویسی شامل وظایف فنی نیز می شود، بنابراین برای درخشش در برنامه نویسی آماده باشید.

 بازار داغ است، اما به یاد داشته باشید که پیدا کردن یک شغل برنامه نویسی بسته به موقعیت مکانی و نیازهای فعلی شما ممکن است چند ماه طول بکشد.  اگر برنامه‌نویسی را به خود آموخته‌اید و استخدام شدن برایتان دشوار است، ممکن است بخواهید برای تقویت رزومه خود، ثبت‌نام در یک بوت کمپ فکر کنید تا بازاری‌تر به نظر برسید و ارتباطات ارزشمندی ایجاد کنید.

 

 بعدی برای شما چیست؟

 برنامه‌نویسی ارزش فوق‌العاده‌ای را به عنوان یک شغل ارائه می‌دهد، با مزایایی از تحرک رو به بالا تا رضایت شغلی.

 وقتی در نظر می گیرید که چگونه یک کدنویس شوید، به گزینه های آموزشی فکر کنید که می توانند آموزش های مورد نیاز را در محدوده زمانی و محدوده هزینه ای که ترجیح می دهید ارائه دهند.

نظرات کاربران


برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید