کاتلین چیست؟

مروری بر تاریخچه و عملکرد کاتلین در توسعه ی اندروید

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/08/07

زمان خواندن

8 دقیقه

پیمان احمدی هستم موسس سایت تیک پارس،در زمینه طراحی و برنامه نویسی سایت و اپلیکیشن فعالیت دارم

جدیدترین مقاله سایت

دسته بندی

آخرین آپدیت

1400/08/07

زمان خواندن

8 دقیقه

کاتلین چیست؟

کاتلین چیست؟

دوره آموزش کاتلین پیشرفته

میخواییم چند مورد از ویژگیهای کاتلین را در این مقاله مورد بررسی قرار بدیم. تهیه توسط تیم تیک پارس 

Kotlin یک زبان برنامه نویسی متن باز تایپ شده استاتیک است که JVM، Android، JavaScript و Native را هدف قرار می دهد.  توسط JetBrains توسعه داده شده است.  این پروژه در سال 2010 شروع شد و از همان ابتدا منبع باز بود.  اولین نسخه رسمی 1.0 در فوریه 2016 منتشر شد.

 نسخه فعلی Kotlin چیست؟

 نسخه منتشر شده در حال حاضر 1.5.31 است که در 20 سپتامبر 2021 منتشر شده است.

 آیا کاتلین رایگان است؟

 آره.  کاتلین رایگان است، رایگان بوده و رایگان خواهد ماند.  تحت مجوز Apache 2.0 توسعه یافته است و کد منبع آن در GitHub در دسترس است.

 آیا کاتلین یک زبان شی گرا است یا یک زبان کاربردی؟

 کاتلین دارای ساختارهای شی گرا و کاربردی است.  می توانید از آن در هر دو سبک OO و FP استفاده کنید یا عناصر این دو را ترکیب کنید.  با پشتیبانی درجه یک از ویژگی‌هایی مانند توابع درجه بالاتر، انواع تابع و لامبدا، اگر برنامه‌نویسی کاربردی انجام می‌دهید یا در حال کاوش در آن هستید، Kotlin یک انتخاب عالی است.

 کاتلین چه مزایایی نسبت به زبان برنامه نویسی جاوا به من می دهد؟

 کاتلین مختصرتر است.  برآوردهای تقریبی حاکی از کاهش تقریباً 40 درصدی تعداد خطوط کد است.  همچنین از نظر نوع ایمن تر است، به عنوان مثال.  پشتیبانی از انواع غیر قابل تهی باعث می شود برنامه ها کمتر مستعد NPE باشند.  سایر ویژگی‌ها از جمله ریخته‌گری هوشمند، عملکردهای مرتبه بالاتر، توابع افزودنی و لامبدا با گیرنده، امکان نوشتن کد رسا و همچنین تسهیل ایجاد DSL را فراهم می‌کنند.

 آیا کاتلین با زبان برنامه نویسی جاوا سازگار است؟

 آره.  Kotlin 100% با زبان برنامه نویسی جاوا سازگار است و تاکید زیادی بر اطمینان از اینکه پایگاه کد موجود شما می تواند به درستی با Kotlin تعامل داشته باشد، شده است.  به راحتی می توانید کدهای کاتلین را از جاوا و کدهای جاوا را از کاتلین فراخوانی کنید.  این امر پذیرش را بسیار آسان تر و کم خطر می کند.  همچنین یک مبدل خودکار جاوا به کاتلین در IDE تعبیه شده است که انتقال کدهای موجود را ساده می کند.

 برای چه کاری می توانم از کاتلین استفاده کنم؟

 Kotlin را می توان برای هر نوع توسعه استفاده کرد، اعم از سمت سرور، وب سمت مشتری و اندروید.  با توجه به اینکه Kotlin/Native در حال حاضر در حال کار است، پشتیبانی از پلتفرم های دیگر مانند سیستم های جاسازی شده، macOS و iOS در راه است.  مردم از Kotlin برای برنامه های موبایل و سمت سرور، سمت کلاینت با جاوا اسکریپت یا جاوا اف ایکس و علم داده استفاده می کنند، فقط برای نام بردن چند احتمال.

 آیا می توانم از Kotlin برای توسعه اندروید استفاده کنم؟

 آره.  Kotlin به عنوان یک زبان درجه یک در اندروید پشتیبانی می شود.  صدها برنامه در حال حاضر از Kotlin برای اندروید استفاده می کنند، مانند Basecamp، Pinterest و غیره.

 آیا می توانم از Kotlin برای توسعه سمت سرور استفاده کنم؟

 آره.  Kotlin 100% با JVM سازگار است و به همین دلیل می توانید از هر فریمورک موجود مانند Spring Boot، vert.x یا JSF استفاده کنید.  علاوه بر این، چارچوب‌های خاصی مانند Ktor در Kotlin نوشته شده است.

 آیا می توانم از Kotlin برای توسعه وب استفاده کنم؟

 آره.  علاوه بر استفاده از وب باطن، می‌توانید از Kotlin/JS برای وب سمت کلاینت نیز استفاده کنید.  کاتلین می‌تواند از تعاریف «DefinitelyTyped» برای دریافت تایپ استاتیک برای کتابخانه‌های رایج جاوا اسکریپت استفاده کند و با سیستم‌های ماژول موجود مانند AMD و CommonJS سازگار است.

 آیا می توانم از Kotlin برای توسعه دسکتاپ استفاده کنم؟

 آره.  می توانید از هر فریم ورک رابط کاربری جاوا مانند JavaFx، Swing یا موارد دیگر استفاده کنید.  علاوه بر این، چارچوب‌های خاص Kotlin مانند TornadoFX وجود دارد.

 آیا می توانم از Kotlin برای توسعه بومی استفاده کنم؟

 آره.  Kotlin/Native به عنوان بخشی از پروژه Kotlin در دسترس است.  Kotlin را به کد بومی کامپایل می کند که می تواند بدون VM اجرا شود.  هنوز در مرحله بتا است، اما می‌توانید آن را در پلتفرم‌های محبوب دسکتاپ و موبایل و حتی برخی از دستگاه‌های اینترنت اشیا امتحان کنید.

 چه IDE هایی از Kotlin پشتیبانی می کنند؟

 Kotlin توسط همه IDE های اصلی جاوا از جمله IntelliJ IDEA، Android Studio و Eclipse پشتیبانی می شود.  علاوه بر این، یک کامپایلر خط فرمان در دسترس است و پشتیبانی مستقیمی از کامپایل و اجرای برنامه‌ها ارائه می‌کند.

 چه ابزارهای ساختی از Kotlin پشتیبانی می کنند؟

 در سمت JVM، ابزارهای ساخت اصلی عبارتند از Gradle، Maven، Ant و Kobalt.  همچنین برخی از ابزارهای ساخت موجود هستند که جاوا اسکریپت سمت کلاینت را هدف قرار می دهند.

 Kotlin به چه چیزی کامپایل می کند؟

 هنگام هدف قرار دادن JVM، کاتلین بایت کد سازگار با جاوا را تولید می کند.

 هنگامی که جاوا اسکریپت را هدف قرار می دهد، Kotlin به ES5.1 تبدیل می شود و کدی تولید می کند که با سیستم های ماژول از جمله AMD و CommonJS سازگار است.

 هنگام هدف قرار دادن بومی، کاتلین کد مخصوص پلتفرم را (از طریق LLVM) تولید می کند.

 Kotlin کدام نسخه های JVM را هدف قرار می دهد؟

 Kotlin به شما امکان می دهد نسخه JVM را برای اجرا انتخاب کنید.  به طور پیش فرض، کامپایلر Kotlin/JVM بایت کد سازگار با جاوا 8 را تولید می کند.  اگر می‌خواهید از بهینه‌سازی‌های موجود در نسخه‌های جدیدتر جاوا استفاده کنید، می‌توانید به صراحت نسخه جاوای هدف را از 9 تا 16 مشخص کنید. توجه داشته باشید که در این حالت ممکن است بایت کد حاصل در نسخه‌های پایین‌تر اجرا نشود.

 آیا کاتلین سخت است؟

 کاتلین از زبان های موجود مانند جاوا، سی شارپ، جاوا اسکریپت، اسکالا و Groovy الهام گرفته شده است.  ما سعی کرده‌ایم اطمینان حاصل کنیم که کاتلین به راحتی قابل یادگیری است، به طوری که افراد به راحتی می‌توانند در عرض چند روز کاتلین را بخوانند و بنویسند.  یادگیری اصطلاحی Kotlin و استفاده از برخی دیگر از ویژگی های پیشرفته آن می تواند کمی بیشتر طول بکشد، اما در کل زبان پیچیده ای نیست.

 چه شرکت هایی از Kotlin استفاده می کنند؟

 شرکت‌های زیادی برای فهرست کردن از Kotlin استفاده می‌کنند، اما برخی از شرکت‌های قابل مشاهده‌تر که استفاده عمومی از Kotlin را اعلام کرده‌اند، از طریق پست‌های وبلاگ، مخازن GitHub یا گفتگوها شامل Square، Pinterest، Basecamp و  Corda هستند.

 چه کسی Kotlin را توسعه می دهد؟

 Kotlin عمدتا توسط تیمی از مهندسان در JetBrains توسعه داده شده است (اندازه تیم فعلی 100+ است).  طراح اصلی زبان رومن الیزاروف است.  علاوه بر تیم اصلی، بیش از 250 مشارکت کننده خارجی نیز در GitHub وجود دارد.

 آیا کاتلین جامعه ای دارد؟

 آره.  کاتلین جامعه بسیار پر جنب و جوشی دارد.  توسعه‌دهندگان Kotlin در انجمن‌های Kotlin، StackOverflow و فعال‌تر در Kotlin Slack (با نزدیک به 30000 عضو تا آوریل 2020) پاتوق می‌کنند.

 آیا رویدادهای کاتلین وجود دارد؟

 آره.  گروه‌های کاربری و جلسات بسیاری وجود دارند که اکنون منحصراً در اطراف کاتلین متمرکز شده‌اند.  می‌توانید فهرستی را در وب‌سایت پیدا کنید.  علاوه بر این، رویدادهای شب‌های کاتلین در سراسر جهان برگزار می‌شود.

 آیا کنفرانس کاتلین وجود دارد؟

 آره.  میزبانی رسمی سالانه KotlinConf توسط JetBrains برگزار می‌شود.  در 2017 در سانفرانسیسکو، در 2018 در آمستردام و در 2019 در کپنهاگ برگزار شد. کاتلین همچنین در کنفرانس‌های مختلف در سراسر جهان تحت پوشش قرار گرفته است.  می‌توانید فهرستی از گفتگوهای آینده را در وب‌سایت پیدا کنید.

 آیا کاتلین در شبکه های اجتماعی است؟

 آره.  فعال ترین حساب Kotlin در توییتر است.

 

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

 

نظرات کاربران


برای ارسال نظر ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید